Brothers In Their Assigned Fraternities

BROTHERS IN THEIR RESPECTIVE FRATERNITIES
(As of July, 2016)

Bahay Capuchino
Eugenio Juanilo P. Lopez (Provincial Minister)
Alexander C. Tanangco (Guardian, Provincial Secretary, Local Economo)
Paulino U. Velasquez (with ministry to STP and/or NSOLL)

National Shrine of Our Lady of Lourdes, Quezon City
Dominic B. Abella (Campus Minister-LSQC, Parochial Vicar)
William T. Bustamante (Parish Priest)
Rolando O. Donasco (Treasurer-LSQC, Local Economo)
Ernesto B. Lagasca (Fraternity Vicar)
Alberto S. Poblete (Rector-LSQC)
Artemio T. Raymundo (Guardian)
Rodolfo L. Senilla (Infirmary)
Domingo C. Velasco, Jr. (Human Formation Office Director)


Sta. Teresita del Niño Jesus Fraternity
Wilfredo C. Atienza (Parish Priest)
Rex I. Cutamora (Guardian, National Vocation Director)
Christian Q. Feliciano (Local Economo, Associate in Philosophy, Post-Novice III, POI)
Julius Lingga (Guest Capuchin Priest, Student)
Adrianus Derry (Guest Capuchin Priest, Student)
Dewaram Francis Raj (Guest Capuchin Priest, Student)
Eduard “Konrad” Situmorang (Guest Capuchin Priest-EAPI)

San Jose Parish, GMA, Cavite
Agapito M. Feniz (Parish Priest, Provincial Councilor-III)
Danilo dela Peña (Guardian)
Renato S. Vito (Local Economo)

St. Lawrence of Brindisi House of Studies, Tagaytay City
Anthony C. Almazan (Assistant, Jardin de Padre Pio, Theology-IV)

Garry C. Andres (Theology-II)
Sergio P. Arenga (Rector, SLBHS, Parochial Vicar)
Francisco M. Atienza (In-charge Jardin de Padre Pio, Theology-IV)
Baltazar A. Benito (Guardian)
Vicent Paul B. Bitong (Theology-II)
Rolando B. Datu (Theology-III)

Jasper G. Española (Theology-I)
Francis Go Sheau Peng (Malaysia, Theology-II)

Michael Angelo V. Flores (Theology-I)
Gilbert James (Malaysia, Theology-II)
Jose Eduardo A. Mayo (Theology-IV)

Arnold B. Montealto
Paul Vincent A. Perlado (Local Economo, Theology-IV)
Jose Raul D. Rico (Theology-IV)
Roberto V. San Diego (Parish Priest)
Jeffrey G. Torres (Theology-IV)
Tomasito B. Veneracion

St. Francis of Assisi Fraternity, Sungay, Tagaytay City
Jefferson E. Agustin (Parish Priest, Vicar)
Serafin B. Pamaong (Guardian)
Paulo Jesus Z. Nazareno (Theology-1, Local Economo)
Antonio C. Yapchiongco

St. Francis of Assisi Parish, Pulo, Laguna
Uldarico C. Camus (Local Economo)
Zacarias M. Parra (Parish Priest, Acting Guardian)
Deo F. Quinto (Deacon)

St. Francis of Assisi Parish, Mandaluyong City
Cesar F. Acuin (Parochial Vicar)
Rubencito G. Bartolo (Fraternity Vicar, Assistant Director and Treasurer of Tulay-Lingap ni Padre Pio, Assistant Local Economo)
Rolando B. Briones (Provincial Economo, Treasurer-LSM)
Edgardo V. Dumaual (Tulay-Lingap ni Padre Pio)
Francis S. Garces
Gabriel M. Guevara
Roque Aristotle B. Padama (Campus Minister & Vice-Rector- LSM)
Royce Andres M. Quintillan (Parish Priest)
Manuel Javier G. Remirez
Jesse A. Tejero (Deacon, Local Economo)
Edmundo A. Tiamson (Rector-LSM, Guardian
)

St. Felix of Cantalice Novitiate House, Baguio City
Wilson C. Atienza (Guardian)
Noe E. Roxas (Local Economo)
Ron Artemio E. Ojeda (Novice Master, Provincial Vicar)
Novices:
Roy S. Arasan
Tony Bingkuan (Malaysia-Singapore)

Aldrin A. dela Peña
Pius Kajan Jalong Kallang (Malaysia-Singapore)
Jongjin Lim (Korea)
Paul Mombea (PNG)
Jefferson M. Namo

Ian Kenneth C. Pamintuan
Luke Tamane (PNG)

Santuario de San Francisco, Bugallon, Pangasinan
Joel E. de Jesus (CMM Director, Vicar)
Mario M. Mortalla (Guardian, PN-IV Director, Farm Manager)
John Rey P. Balaan (PN-IV, Local Economo)
Denver F. De Leon (PN-IV)

St. Francis of Assisi Parish, Davila, Pasuquin, Ilocos Norte
Cesar R. Gutierrez (Parish Priest, Vocation Coordinator for Northern Philippines)
Dennis B. Jose (Guardian, In-charge La Verna Hermitage)
Evare M. Laborte  (PN-III, Local Economo)

Our Lady of Lourdes Formation House, Baluan, General Santos City
Roger T. Calaor (Guardian)
Eligio P. Landigin (Local Economo, Farm Manager)

San Isidro Labrador Parish, Titay, Zamboanga-Sibugay
Francisco A. Armario (Guardian, Parochial Vicar)

Marlon A. Magdoza
Ricardo A. Rara (Parish Priest, Local Economo)

Padre Pio Formation House, Davao City
Ferdinand C. Caparas (Guardian)
Pio I. Clemente (Vocation Coordinator for Mindanao, PN-II Director)
Leny S. Escalada (Provincial Councilor- III, Regional Vocation Director for Mindanao)
Joenifer C. Ygonia
Bryan B. Bermejo
Erickson D. Pendoy (Local Economo)
Jusfer John A. Albert

Our Lady of Lourdes Formation House, Lipa City
Mateo O. Goldaraz (Guardian)
Flavio M. Lacson (Local Economo)
Edgar S. Martinez (Postulant Director, Vicar)

Postulant-2:
Alvin T. Anastacio
Roel P. Andaya
Cedric John M. Araneta
Erwin L. Balaba
Paul Bernard S. Calipusan
Froilan C. Caslib
Kevin M. Dela Cruz
Norman C. Edao
Joseph B. Francia
Benjie E. Malalay
Marl Allen B. Mariano
Loreto G. Masaglang
Joshua Yong Chik Tong  (Malaysia)
Noel Damsus (Malaysia)

Postulant-1
Alexander Alegado
Marlon Jay C. Arroyo
Joshua Stephen G. Casimiro
Alvin H. Jimena
Michael A. Ocampo
Ian A. Labilon
George R. Padullon
Mark John M. Montargo
Patrick T. Ugay

Capuchin Retreat Center, Lipa City
Antonio B. Ala II (Guardian, CRC Director)
Gabriel E. Estil (CRC Treasurer & Local Economo)
Roberto D. Peralta (PN-1 Director, Provincial Councilor- II)
Post Novices-I:
Sonny A. Dagsi
Jhomer M. Pereyra
Christi Liew Rames
Rolly S. Zoleta

Diocese of Ilagan, Isabela
Bp. Joseph A. Nacua

 

In Other Circumscriptions
Francis M. Mesina (Rome, Student)
Servillano B. Bustamante (Australia, October 13, 2005)
Raul L. Ramos (Oman, March 2006)
Mario G. Dorado (New Zealand, September 2006)
Troadio de los Santos (Abu Dhabi, July 7, 2009)
Alfredo G. Micua(Kuwait, March 24, 2010)
Armando C. Baraan (Middle East, December 30, 2011)
Ramon C. Atanacio (Kuwait, June 7, 2012)
Rally S. Gonzaga (Doha, September 3, 2012)
Miguel M. Perdigon (Dubai, January 4, 2013)
Chito B. Bartolo (Dubai, September 2014)
Peter Ronald S. Eugenio (Bahrain, September 27, 2014)
Hilario D. Kapitbahay (Sharjah, December 27, 2015)

Leave of Absence:
Ronald Allan L. Samson, OFMCap.

CUSTODY OF MALAYSIA-SINGAPORE

Gethsemani Friari, Cheras
Paul Cheong (Guardian, Economo, Custos)
Andrew Manickam (Councilor I, Parish Priest)
Pius Joseph
Dominic Francis
Michael Raymond
Joseph Savirimuthu (FISI)

St. Felix of Cantalice, Penang
Joe Matthews (Guardian, Formator, Economo, Councilor II)
David Reegon (Vicar, Asst. Formator)
Jason Raj
Postulants

St. Pio Friary, Ulu Tiram
Valentine Gompok (Guardian, Economo)
Michael Teng
Postulants

St. Francis Friary, Sibu
John Anandan (Guardian, Economo)
Ravi Alexander
Raphael